Recenze

WAGNER - LOHENGRIN

Národní divadlo Praha

V Praze se zpívá velmi dojemně. Když Dana Burešová jako Elsa zazpívá svá první slova „Mein armer Bruder!“ tak jasně, bezprostředně a otevřeně, naprosto dětsky, beze stínů, hned si ji člověk zamiluje.
Frankfurter Allgemeine Zeitung, 10. 6. 2017, John Johnson


... Její diamantově znějící tón zvroucněl v konejšivě se linoucí "Euch Lüften".
Bachtrack, 16. 6. 2017, Jan Brachmann


Jako Elsa zazářila Dana Burešová suverénním, procítěným a prožitým pěveckým výrazem i éterickým zjevem a herectvím. Její Elsa je něžná i tragicky vznosná. Po Alžbětě z Tannhäusera, za niž si odnesla Cenu Thálie 2008, je to další krásná wagnerovská postava v jejím repertoáru.
Právo, 9. 6. 2017, Radmila Hrdinová


Dana Burešová zpívala svoji první Elsu s jistotou a jasně dokázala, že tato nelehká role (po roli Alžběty v Tannhäuserovi) odpovídá jejím hlasovým dispozicím i talentu. Z odstiňování dramatických a lyrických pasáží bylo zjevné, že má roli promyšlenou…
Harmonie, 9. 6. 2017, Denisa Valterová

DVOŘÁK - DIMITRIJ

Odyssey Opera Boston, koncertní provedení


Odyssey Opera uvedla americkou premiéru díla v jeho nezkrácené verzi a pro operu v Bostonu to byl historický večer... Dana Burešová jako Marina vyzařovala hrdost i opovržení od chvíle, kdy vstoupila na pódium.
The Boston Globe, 19. 9. 2016, Jeffrey Gantz

 

Marina, Dimitrijova hrdá, ambiciózní polská manželka, zůstává vdaná jen kvůli tomu, aby mohla sama získat moc. Roli zpívala sopranistka Dana Burešová, která v árii ve druhém jednání jasným tónem účinně zachytila pýchu a domýšlivost. Když je Marina dohnána k žárlivosti poté, co se Dimitrij zamiluje do Xenie, zpěv Burešové vzkvétá intenzitou.
Boston Classical Review, 17. 9. 2016, Aaron Keebaugh

 

Vynikající byla Marina Dany Burešové. Postava je spíše bezcitná a první vystoupení Burešové bylo příznačně chladné a nezlomné. Ale jak opera pokračovala, ona i Marina se rozehřály… Marinin dlouhý duet s Dimitrijem ve třetím jednání byl zazpíván silně, a i když jsem neuvěřil prohlášení o lítosti po naplánované vraždě Xenie ve čtvrtém jednání (zde mohla lepší dramatizace pomoci), v této části bylo nemožné spustit oči (a uši) z Burešové, jejíž hlas mocně prořezával bohatý hudební doprovod a jejíž přítomnost na jevišti vyžadovala vaši pozornost.
The Arts Fuse, 19. 9. 2016, Jonathan Blumhofer

 

Dana Burešová vykouzlila sílu v dramatické roli Mariny, Dimitrijovy polské manželky, která zná tajemství jeho zrození, ale také očekává, že skrze něj dosáhne moci. Přestože šlo o koncertní provedení bez výraznějšího pohybu na jevišti, velmi efektivně využila rezavý plášť připevněný k zápěstí, s nímž i malými gesty vyjádřila její sebevědomí a snahu o nadvládu. Jasností a sílou svého sopránu brilantně vyjádřila mazanost a sobectví Mariny. Scéna ve třetím jednání, v níž - sžírána žárlivostí na Dimitrije evidentně přitahovaného Xenií – odkrývá tajemství, že je to podvodník, a hrozí, že vše odhalí, pokud ji opustí, představuje jeden z dramatických vrcholů.
The Boston Musical Intelliegencer, 18. 9. 2016, Steven Ledbetter

SMETANA - DALIBOR

Londýn, Barbican Hall, koncertní provedení


V tomto koncertním představení byly všechny neodolatelné půvaby zázračně zhmotněny skvělým českým dirigentem Jiřím Bělohlávkem, který kouzelně převedl racionální Symfonický orchestr BBC do hedvábně sladké České filharmonie. Povzbudivé bylo i skvělé obsazení zpěváků, většinou z pražského Národního divadla. Richard Samek jako Dalibor
a Dana Burešová jako Milada byli zcela bez nadsázky okouzlující.
The Telegraph, 3. 5. 2015, Rupert Christiansen


Dana Burešová zpívala Miladu. Je jednou z těch, které pravidelní diváci milují. Zpívala hlavní ženskou roli v Jakobínovi, Prodané nevěstě a většině Bělohlávkových českých operních představení v Londýně. Milada je energická dáma, což úchvatný zpěv Burešové ještě zdůraznil. Part vyžaduje skvělé ovládání hlasu, jednotlivé árie zaznívají s naléhavostí fanfár,
i když Miladina ženskost je podtržena blyštivou harfou.
Opera Today, 4. 5. 2015, Anne Ozorio


Milada Dany Burešové září na jevišti svými hvězdnými výškami, jimiž ve 3. jednání zpívá extatický milostný duet s Daliborem.
La letre du musiciens, 4. 5. 2015, Clément Rochefort


Neméně působivý výkon podala i Dana Burešová jako Milada, která obdařila roli dramatickými zvraty, fascinovala zejména v prvním dějství, kde svou nenávist vůči vrahovi svého bratra vzápětí proměnila v bezmeznou lásku k člověku, který ji oslnil jak svým zjevem, tak zaujal svým tragickým osudem. Zejména pěvecky náročné pasáže s brilancí vysokých tónů i tklivé lyriky, v obdivuhodném rozsahu celého partu přesvědčily o umělecké vyzrálosti této pěvkyně.
Harmonie, 5/2015, Rudolf Rouček

SMETANA - LIBUŠE

Národní divadlo Praha


Dana Burešová je dramatický soprán navazující na Beňačkovou, s krásným plným hlasem až do její velké finální árie a s krásnou linií zpěvu…“
Altamusica.com, 1. 1. 2016, Vincent Guillemin


Libuše a Přemysl velmi dobří – Dana Burešová, u níž se nemusíme bát o výšky, protože má nad nimi ještě pořádnou rezervu, jsou doslova zářivé, a její Libuše je důstojná charismatická kněžna – jak zpívá sbor: „Líbezná, líbezná…“
Opera PLUS, 29. 10. 2014, Olga Janáčková

FIBICH - PÁD ARKUNA

Národní divadlo Praha


Jako Helga se na první premiéře Fibichova Pádu Arkuna představila Dana Burešová. Tato pěvkyně zraje jako víno jak pěvecky, tak herecky, její Helga má v sobě odhodlání zamilované ženy i vědomí vlastního poklesku… Hlas Dany Burešové je plný, znělý, barevný, pěvecká technika vyspělá – je dobře, že bude v této své vrcholné formě vstupovat do role Libuše.
Opera Plus, 13. 10. 2014, Olga Janáčková

CD SMETANA - PRODANÁ NEVĚSTA

záznam koncertního provedení, Londýn, dirigent Jiří Bělohlávek


[Dana Burešová] v roli Mařenky se na Smetanu specializuje a každá její fráze má punc pravdivosti.
Gramophone Magazine, prosinec 2012


[Dana Burešová] je okouzlující, plně disponuje vším potřebným pro tuto roli, což může předvést na různých místech, obzvláště při vyvrcholení 3. dějství a v navazující árii…
Opera News, January 2013, David Shengold

DVOŘÁK - ARMIDA

Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

 

V titulní úloze představuje Dana Burešová svým kovově pružným sopránem přímo ideální pěvecké obsazení.
Harmonie, 20. 7. 2012, Milan Pospíšil

WAGNER - TANNHÄUSER

Národní divadlo Praha


„Zlatého slavíka“ si odnáší hlavně Dana Burešová jako Alžběta, která ostatně v roce 2008 právě za tuto roli – v brněnském nastudování – dostala operní Thálii. Třebaže ji inscenátoři pro první a třetí dějství „pohřbili“ do černých upjatých šatů a posmutnělého popocházení po jevišti s rukama zkříženýma v pase, díky jejímu pěveckému výkonu nezůstala Alžběta chladně abstraktní cudnou zkamenělinou. Je to žena, která pod vnějškovým povrchem měšťansky uměřené ctnosti touží po naplnění svého milostného citu. Z jejího zpěvu se dere potlačovaná touha, která dodává této postavě životnost a plasticitu.
Opera Plus, 14. 1. 2014, Helena Havlíková


Dana Burešová opět dokázala, že si za Alžbětu v brněnském nastudování Tannhäusera odnesla v roce 2008 právem Cenu Thálie. Její Alžběta má čistotu i vroucnost v hlase
i osobnosti a s Danielem Frankem tvoří výborný pár.
Novinky.cz, 13. 1. 2014, Radmila Hrdinová


(…cit pro dramatický výraz) byl silnou stránkou také Dany Burešové v báječně
a s přehledem zazpívané roli Alžběty.
Divadelní noviny, 12. 1. 2014, Josef Herman

SMETANA - DVĚ VDOVY

Národní divadlo Praha


…hvězdou celého nastudování se nakonec stala Dana Burešová jako Anežka. Její sytý plný hlas a hloubka vyjádření proměny truchlící vdovy do zamilované ženy konečně vnesly do Dvou vdov standardy, které bychom v Národním divadle měli očekávat. O tom, že především právě její výkon oslovil publikum, svědčil i nadšený potlesk, který právě ji provázel.
Opera Plus, 11. 6. 2013, Helena Havlíková


Anežka Dany Burešové nejenže naplňuje svou roli skrývanou něhou a náklonností, ale také reaguje čitelně na Karolinino chování.
Opera Plus, 4. 6. 2013, Olga Janáčková


Lépe se dařilo „vdovám“ druhé premiéry… Anežka Dany Burešové nepostrádá jemnost, vroucnost a oblost smetanovské kantilény.
Právo, 5. 6. 2013, Radmila Hrdinová

SMETANA - PRODANÁ NEVĚSTA

Lyric Opera Baltimore

Burešová byla věrohodně nezbedná a současně mladicky zranitelná a vášnivá. Její chvílemi kovově znějící hlas se změnil ve vroucí v zářivě dojemné árii "Ten lásky sen."
Washington Post, 30. 3. 2007, Sarah Hoover

 

V mezinárodním obsazení se Mařenka Dany Burešové v roli Smetanovy půvabné vesnické dívky ukázala jako vhodná, opravdová hvězda. Český soprán se během celého večera smál, trucoval i vítězně kul plány a na konci si plně zasloužil ovace ve stoje. Zpěvaččin hlas byl silný, čistý a celém rejstříku stejnoměrný, nesl se s lehkostí a dokonce vzrušil obecenstvo několika efektními vysokými C, i když ty nebyly pro Smetanovu partituru nezbytné.
Opera Today, 7. 4. 2007, Olga Haldey

 

Dana Burešova se rovněž dobře hodila na citlivou komickou roli. Obratně si poradila s výškami i nízkými polohami, když se snažila pochopit Jeníkův spiklenecký plán...
Nabídla jasný brilantní tón a jedinečnou citlivost pro hudbu, kterou zpívala.
Der neue Merker, květen 2007, Nancy Lang

 


Dana Burešová předvedla velký, vášnivý, lehce kovový, zajímavě sdělný tón, který proteplil Smetanovy melodické linie k podmanivému účinku.
Baltimor Sun, 26. 3. 2007, Tim Smith

SMETANA - PRODANÁ NEVĚSTA

Národní divadlo Praha

Dvojice druhé premiéry byla pěvecky jistější a především emocionálně zaujatější. Dana Burešová je Mařenkou krásného hlasu i živého projevu.
Právo, 30. 9. 2008, Radmila Hrdinová