Dana Burešová, soprán

Dana Burešová, sólistka Národního divadla v Praze, patří mezi přední české sopranistky. Je renomovanou interpretkou hlavních rolí českého i světového operního repertoáru a významná je i její koncertní činnost.

Dana Burešová vystudovala zpěv na Pražské konzervatoři. Byla žačkou profesorky Brigity Šulcové. Během svých studií se zúčastnila několika hudebních kurzů u profesora Pavla Lisiciana ve Výmaru v Německu.

V pátém ročníku konzervatoře se stala sólistkou divadla v Českých Budějovicích, kde její první rolí byla Zerlina v Mozartově Donu Giovannim. V témže divadle zpívala Adélu v Straussově Netopýrovi a dále Kuchtíka v Dvořákově Rusalce a Esmeraldu ve Smetanově Prodané nevěstě.

Poté, co vyhrála konkurz na roli Mařenky v Prodané nevěstě pro inscenaci Národního divadla v Praze, jí zde bylo nabídnuto angažmá. Od sezóny 1992/1993 tak na jevišti Národního divadla vytvořila hlavní role ve významných operních dílech českého i světového repertoáru. Kromě Mařenky to v operách Bedřicha Smetany byla Jitka (Dalibor), Vendulka (Hubička), Hedvika (Čertova stěna), Ludiše (Braniboři v Čechách), Anežka (Dvě vdovy), v operách Antonína Dvořáka zpívala Rusalku (Rusalka) a Julii (Jakobín), v dílech Leoše Janáčka Jenůfu (Její pastorkyňa) a Lišáka (Liška Bystrouška), v opeře Zdeňka Fibicha Pád Arkuna Helgu. Mezi její význačné role v pražském Národním divadle patří i Taťána (Čajkovskij – Evžen Oněgin), Kněžna (Mozart – Figarova svatba), Micaela (Bizet – Carmen), Alžběta (Wagner – Tannhäuser), Elisabetta di Valois (Verdi – Don Carlo), Jolanta (Čajkovskij - Jolanta) a Elsa von Brabant (Wagner - Lohengrin). K jejím nejnovějším významným rolím patří titulní role ve Smetanově Libuši nebo role Milady ve Smetanově Daliborovi.

Na jiných operních scénách vytvořila například Armidu ve stejnojmenném Dvořákově díle nebo Sestru Paskalinu v opeře Bohuslava Martinů Hry o Marii.

Se souborem opery Národního divadla Praha Dana Burešová několikrát absolvovala turné po Japonsku (Rusalka, Kouzelná flétna, Figarova svatba), v Japonsku hostovala rovněž v roli Alžběty ve Wagnerově Tannhäuserovi a jako Mařenka v Humperdinckově opeře Perníková chaloupka. Hlavní roli ve Smetanově Prodané nevěstě ztvárnila v inscenaci opery v Baltimore. Na Sardinii zpívala Jitku ve Smetanově Daliborovi, v Las Palmas Dvořákovu Rusalku. V roce 2012 roli Mařenky z Prodané nevěsty zpívala koncertně v Londýně, a to s BBC Symphony Orchestra pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Pod vedením Jiřího Bělohlávka a se stejným orchestrem zpívala v Londýně i v koncertním provedení dvou dalších českých oper: jako Julie v Dvořákově Jakobínovi (2012) a jako Milada v Daliborovi Bedřicha Smetany (2015). V roce 2016 vystoupila jako Marina v koncertním provedení Dvořákovy opery Dimitrij v Bostonu (Odyssey Opera, dirigent Gil Rose).

Kromě operní činnosti Dana Burešová úspěšně rozvíjí svou činnost koncertní a uplatňuje se na nahrávkách operních děl i písní. Na CD vyšly např. dva záznamy koncertních provedení Smetanových oper, a to Prodaná nevěsta a Dalibor (dirigent Jiří Bělohlávek) nebo Dvořákova Armida. K dalším renomovaným dirigentům, s nimiž Dana Burešová spolupracovala, patří např. Oliver Dohnányi, Jiří Kout, John Fiore a další. Ze starších koncertů a nahrávek jmenujme např. spolupráci se souborem Musica Antiqua (koncerty v Německu, Dánsku, Francii, Rakousku a dalších evropských zemích, dvě CD s barokní a českou lidovou hudbou). S Pražským komorním orchestrem nazpívala Smetanovy Večerní písně. Pro vydavatelství Supraphon nahrála CD s písněmi Vítězslavy Kaprálové. Na Pražském jaru vystoupila pod taktovkou Vladimira Ashkenazyho v roli pro soprán v Zemlinského Lyrické symfonii. Jako 2. žínka v Rusalce účinkuje v nahrávce této opery dirigované sirem Charlesem Mackerrasem.

V roce 2008 Dana Burešová získala Cenu Thálie za mimořádný ženský jevištní výkon v roli
Alžběty ve Wagnerově opeře Tannhäuser. Za nejlepší operní výkony v sezóně 2013/2014 obdržela v roce 2014 Výroční cenu internetového portálu Opera Plus.

stáhnout