DANA BUREŠOVÁ

  ENGLISH
HOME    DANA    REPERTOÁR    KALENDÁŘ    GALERIE    RECENZE    ROZHOVORY    NAHRÁVKY    KONTAKT
         
         
KARIÉRA

----------------------------------------
       

 
  dana burešová, sopránDana Burešová vystudovala zpěv na Pražské konzervatoři. Byla žačkou profesorky Brigity Šulcové. Během svých studií se zúčastnila několika hudebních kurzů u profesora Pavla Lisiciana ve Výmaru v Německu.


V pátém ročníku konzervatoře se stala sólistkou divadla v Českých Budějovicích, kde její první rolí byla Zerlina v Mozartově Donu Giovannim. V témže divadle zpívala Adélu v Straussově Netopýrovi a dále Kuchtíka v Dvořákově Rusalce a Esmeraldu ve Smetanově Prodané nevěstě.


Poté, co vyhrála konkurz na roli Mařenky v Prodané nevěstě pro inscenaci Národního divadla v Praze, jí zde bylo nabídnuto angažmá. Od sezóny 1992/1993 tak na jevišti Národního divadla vytvořila hlavní role ve významných operních dílech českého i světového repertoáru. Kromě Mařenky to v operách Bedřicha Smetany byla Jitka (Dalibor), Vendulka (Hubička), Hedvika (Čertova stěna), Ludiše (Braniboři v Čechách), Anežka (Dvě vdovy), v operách Antonína Dvořáka zpívala Rusalku (Rusalka) a Julii (Jakobín), v dílech Leoše Janáčka Jenůfu (Její pastorkyňa) a Lišáka (Liška Bystrouška), v opeře Zdeňka Fibicha Pád Arkuna Helgu. Mezi její význačné role v pražském Národním divadle patří i Taťána (Čajkovskij – Evžen Oněgin), Kněžna (Mozart – Figarova svatba), Micaela (Bizet – Carmen), Alžběta (Wagner – Tannhäuser) a Elisabetta di Valois (Verdi – Don Carlo).
K jejím nejnovějším významným rolím patří titulní role ve Smetanově Libuši a Čajkovského Jolantě nebo role Elsy von Brabant ve Wagnerově Lohengrinovi.Na jiných operních scénách vytvořila například Armidu ve stejnojmenném Dvořákově díle nebo Sestru Paskalinu v opeře Bohuslava Martinů Hry o Marii.


Se souborem opery Národního divadla Praha Dana Burešová několikrát absolvovala turné po Japonsku (Rusalka, Kouzelná flétna, Figarova svatba), v Japonsku hostovala rovněž v roli Alžběty ve Wagnerově Tannhäuserovi a jako Mařenka v Humperdinckově opeře Perníková chaloupka. Hlavní roli ve Smetanově Prodané nevěstě ztvárnila v inscenaci opery v Baltimore. Na Sardinii zpívala Jitku ve Smetanově Daliborovi, v Las Palmas Dvořákovu Rusalku. V roce 2012 roli Mařenky z Prodané nevěsty zpívala koncertně v Londýně, a to s BBC Symphony Orchestra pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Pod vedením Jiřího Bělohlávka a se stejným orchestrem zpívala v Londýně i v koncertním provedení dvou dalších českých oper: jako Julie v Dvořákově Jakobínovi (2012) a jako Milada v Daliborovi Bedřicha Smetany (2015). V roce 2016 vystoupila jako Marina v koncertním provedení Dvořákovy opery Dimitrij v Bostonu (Odyssey Opera, dirigent Gil Rose).


Kromě operní činnosti Dana Burešová úspěšně rozvíjí svou činnost koncertní a uplatňuje se na nahrávkách operních děl i písní. Kromě operní činnosti Dana Burešová úspěšně rozvíjí svou činnost koncertní a uplatňuje se na nahrávkách operních děl i písní. Na CD vyšly např. dva záznamy koncertních provedení Smetanových oper, a to Prodaná nevěsta a Dalibor (dirigent Jiří Bělohlávek) nebo Dvořákova Armida. K dalším renomovaným dirigentům, s nimiž Dana Burešová spolupracovala, patří např. Oliver Dohnányi, Jiří Kout, John Fiore a další. Ze starších koncertů a nahrávek jmenujme např. spolupráci se souborem Musica Antiqua (koncerty v Německu, Dánsku, Francii, Rakousku a dalších evropských zemích, dvě CD s barokní a českou lidovou hudbou). S Pražským komorním orchestrem nazpívala Smetanovy Večerní písně. Pro vydavatelství Supraphon nahrála CD s písněmi Vítězslavy Kaprálové. Na Pražském jaru vystoupila pod taktovkou Vladimira Ashkenazyho v roli pro soprán v Zemlinského Lyrické symfonii. Jako 2. žínka v Rusalce účinkuje v nahrávce této opery dirigované sirem Charlesem Mackerrasem.


V roce 2008 Dana Burešová získala Cenu Thálie za mimořádný  ženský jevištní výkon v roli
Alžběty ve Wagnerově opeře Tannhäuser. Za nejlepší operní výkony v sezóně 2013/2014 obdržela v roce 2014 Výroční cenu internetového portálu Opera Plus.
stáhnout


 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
Home  Dana  Repertoár  Kalendář  Galerie  Recenze  Rozhovory  Nahrávky  Kontakt English